Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Szczęśliwa trzynastka

W drugiej połowie lipca już po raz trzynasty zorganizowaliśmy letnie obozy przyrodnicze w ramach Programu „SUSEŁ”. Podczas tych obozów prowadzimy monitoring liczebności susłów moręgowanych na stanowiskach reintrodukcji* tych zwierząt, a także obserwujemy ich zachowania w naturalnym środowisku.

Przez dwa wakacyjne tygodnie najczęściej powtarzanym przez nas zawołaniem było „mam norę!”. Dzięki naszym dzielnym wolontariusz(k)om na łąkach w Kamieniu Śląskim, Głębowicach i Jemielnie ponownie pojawiły się setki tyczek z chorągiewkami. Zaznaczenie i policzenie wszystkich znalezionych nor susłowych stanowiło nie lada wyzwanie. Po pierwsze dlatego, że (ku naszej radości) nor było dużo, a po drugie – upał mocno dawał nam się we znaki.

Niemal siedemset – tyle nor i ich systemów naliczyliśmy w tym roku i w Kamieniu Śląskim, i Głębowicach. To oznacza, że na obu stanowiskach susły radzą sobie dobrze. W Jemielnie stwierdziliśmy sporo ponad sto nor, ale na te wyniki miało wpływ wypuszczenie nowych osobników, które przeprowadziliśmy na wiosnę (zobacz: Kolejne susły na wolności – SALAMANDRA 1-2/2019).

Program „SUSEŁ” jest realizowany przez PTOP „Salamandra” nieprzerwanie od 2004 roku i ma na celu odtworzenie populacji susła moręgowanego w Polsce oraz jego ochronę. Niezmiennie dziękujemy wszystkim osobom, które nam w tym pomagają.

Julia Kończak
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

*) Reintrodukcja to ponowne wprowadzenie gatunku w miejscu, gdzie kiedyś występował, ale z jakichś powodów wyginął.

Wybór numeru