Jaki jest obecnie stan populacji susła moręgowanego w Europie oraz w jaki sposób stworzyć europejski plan ochrony susła – między innymi o tym dyskutowali uczestnicy konferencji poświęconej susłom: IV European Ground Squirrel Meeting (IV EGSM).
Konferencja odbyła się w dniach 5–7 września br. w Kamieniu Śląskim (woj. opolskie), a za jej organizację było odpowiedzialne PTOP „Salamandra”. Miejsce IV EGSM zostało wybrane nieprzypadkowo – to właśnie w Kamieniu Śląskim na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku widziano ostatniego susła moręgowanego i to tutaj w 2005 roku „Salamandra” rozpoczęła trwający do dziś program reintrodukcji tych ssaków w Polsce. Wśród naukowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych biorących udział w konferencji znaleźli się specjaliści z Czech, Słowacji, Węgier, Austrii, Rumunii, Niemiec, Holandii, Rosji i Kanady (łącznie 36 osób).
Oprócz prezentacji dotyczących ekologii, genetyki, rozmieszczenia i ochrony susła moręgowanego, w programie znalazły się także prelekcje dotyczące innych gatunków susła: perełkowanego, żółtego i północno-amerykańskiego. PTOP „Salamandra” przygotowało dwie prezentacje w formie postera – jedną przy współpracy z Katedrą Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego, pt. „Ochrona susła moręgowanego szansą dla rzadkich gatunków roślin i zwierząt”, drugą przy udziale Animal Conservation and Wildlife Foundation w Kanadzie, pt. „Zachowania kanibalistyczne susłów północnoamerykańskich jako czynnik zwiększający ich śmiertelność na drogach”, która zdobyła nagrodę na najlepszy poster. Dodatkową atrakcją konferencji był wyjazd do Parku Krajobrazowego Góra św. Anny.
Europejska konferencja poświęcona susłom odbywa się co dwa lata. Pierwsza miała miejsce w 2006 roku na Węgrzech, druga w 2008 roku w Republice Czeskiej, a trzecia w 2010 roku w Turcji.
Julia Kończak
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Organizację IV EGSM wsparli:
- Partnerzy i patroni: Katedra Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego, Regionalna Dyrekcja Ochrony
Środowiska w Opolu, Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych, Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA.
- Sponsorzy: Solaris Bus & Coach wraz z Fundacją Zielony Jamnik – na ratunek bezbronnym.
Artykuł współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju
Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz dofinansowany ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ten artykuł został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej |