Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


Jaka Natura 2000 w Polsce?

Dużo pracy kosztuje nas ostatnio walka o prawidłowy kształt sieci Natura 2000 w Polsce. Do tej pory Rząd Polski zaproponował 4,2% terytorium kraju jako tzw. siedliskowe obszary Natura 2000, co stanowi ok. 1/3 średniej europejskiej i jest najgorszym wynikiem w całej Unii. W przypadku tzw. obszarów ptasich sprawa przedstawia się niewiele lepiej – tą formą ochrony objęto zaledwie połowę obszarów, które tego wymagają zgodnie z prawem wspólnotowym. Dlatego już w roku 2004 „Salamandra” wraz z trzema innymi organizacjami przygotowała tzw. Shadow List sieci Natura 2000 w Polsce, czyli listę obszarów, które wg aktualnego stanu wiedzy należałoby objąć tą formą ochrony. W roku 2005 wciąż zbieraliśmy i weryfikowaliśmy posiadane dane i na początku roku 2006 wspólnie z Klubem Przyrodników i WWF Polska ogłosiliśmy aktualizację polskiej Shadow List, która zawiera propozycję kolejnych ok. 130 obszarów oraz korektę granic niektórych dotychczas proponowanych. Przedstawiciel „Salamandry” uczestniczył także w Seminarium Biogeograficznym, podczas którego Komisja Europejska oceniała (z negatywnym skutkiem) polską oficjalną propozycję sieci. Szczegółowe informacje można znaleźć w Internecie pod adresem: www.salamandra.org.pl/news/.

Poza stałym zbieraniem danych i przygotowywaniem kolejnych aktualizacji Shadow List oraz konsultacjami z Ministerstwem Środowiska i Komisją Europejską, zaangażowaliśmy się w przygotowania do kompleksowej inwentaryzacji wybranych gatunków i siedlisk na terenach leśnych, przygotowywanej przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. Polska propozycja sieci Natura 2000 jest niewystarczająca m.in. z powodu braku pełnej inwentaryzacji przyrodniczej kraju. Mamy więc nadzieję, iż ta inwentaryzacja w lasach, jeśli zostanie dobrze przeprowadzona, może pomóc w znaczącym uzupełnieniu sieci.

Andrzej Kepel
































Wybór numeru


Uwaga. To jest artykuł archiwalny. Przedstawione w nim informacje odpowiadają sytuacji, stanowi wiedzy i przepisom obowiązującym w chwili oddawania go do druku. Obecnie mogą one być nieaktualne.