Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


Podwodne Yeti

1500 kilometrów na południe od Wysp Wielkanocnych, na głębokości 2300 m odkryto nowy gatunek skorupiaka, należący do nieznanej jeszcze nauce rodziny.

Kiwa włochata (Kiwa hirsuta)

Kiwa włochata (Kiwa hirsuta)
Fot. Ifremer / A. Fifis

Odkrycia dokonał Michel Segonzac z Francuskiego Instytutu Badawczego Eksploatacji Morza (Infremer – Institut français de recherche pour l’exploitation de la mer), biorący udział w wyprawie naukowej zorganizowanej przez Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI). Podczas badań fauny żyjącej w pobliżu hydrotermalnych źródeł ciągnących się wzdłuż ryftów pacyficznych natrafiono na populację białych, pozbawionych oczu skorupiaków o długości około 15 centymetrów. Najbardziej rzucającą się w oczy cechą tych zwierząt są silnie „owłosione” odnóża – zwłaszcza te zakończone szczypcami. Początkowo odkrywcy nazwali znalezisko krabem yeti (yeti crab), lecz po dokładniejszych analizach, na cześć polinezyjskiej bogini skorupiaków Kiwa, nadali zwierzęciu nazwę kiwa włochata (Kiwa hirsuta). Jest to jedyny przedstawiciel nowej, nieznanej dotąd nauce rodziny Kiwaidae. Badania włosowatych szczecin pokrywających odnóża tego dziesięcionoga przeprowadzone pod mikroskopem elektronowym ukazały gąszcz nitkowatych bakterii. Na razie nie jest znane przystosowawcze znaczenie tych gęstych, długich szczecin. Być może pomagają w odsiewaniu jadalnych drobin z mułu i wody, może jest to specyficzna plantacja dodatkowego pokarmu, ale niewykluczone także, że stanowi ono specyficzny filtr chroniący przed zatruciem toksycznymi związkami obecnymi w wodzie tryskającej z gorących, wulkanicznych źródeł, w pobliżu których kraby te żyją.

Ramona Bunkus























Wybór numeru


Uwaga. To jest artykuł archiwalny. Przedstawione w nim informacje odpowiadają sytuacji, stanowi wiedzy i przepisom obowiązującym w chwili oddawania go do druku. Obecnie mogą one być nieaktualne.