Nie da się skutecznie chronić przyrody jedynie w granicach jednego państwa. Dlatego coraz więcej działań ma charakter międzynarodowy. Państwa podpisują i realizują konwencje, organizacje zakładają koalicje i realizują wspólne przedsięwzięcia... Wraz z rozwojem Towarzystwa, PTOP „Salamandra” stara się włączać w ten ruch. Chcemy nie tylko realizować międzynarodowe porozumienia, ale także mieć wpływ na ich kształt, zwiększać efekty swoich działań poprzez nadawanie im szerszego zasięgu. Dlatego coraz częściej przedstawiciele „Salamandry” uczestniczą w międzynarodowych konferencjach, seminariach i warsztatach.
Spotkanie Grupy Roboczej CEEWEB ds. CITES w górskim schronisku koło Zagrzebia zaowocowało kilkoma wspólnymi przedsię- wzięciami
Fot. Andrzej Kepel
W ciągu ostatnich miesięcy: podczas spotkania Grupy Roboczej EUROBATS ds. Monitoringu pod Londynem, staraliśmy się wpłynąć na kształt europejskiego programu monitorowania najważniejszych zimowisk nietoperzy; podczas spotkania Grupy Roboczej CEEWEB ds. CITES pod Zagrzebiem uzgodniliśmy kilka wspólnych działań organizacji z Europy Środkowej i Wschodniej („Salamandra” koordynuje 2 wspólne kampanie); na seminarium w Budapeszcie uzgadnialiśmy strategię przygotowań organizacji pozarządowych do Konferencji Stron CITES. Najpierw w parku narodowym Jeziora Plitvickie w Chorwacji, podczas 4. Międzyrządowej Konferencji „Różnorodność biologiczna w Europie”, uczestniczyliśmy w dyskusji nad dokumentami i stanowiskami na 8. Konferencję Stron Konwencji o Różnorodności Biologicznej, a podczas seminarium na niemieckiej wyspie Vilm rozmawialiśmy na temat wniosków, jakie powinny wyciągnąć kraje Europy Centralnej z postanowień tej Konferencji Stron. Podczas Seminarium Biogeograficznego w Darovej, w pobliżu czeskiego Pilzna, reprezentowaliśmy polskie organizacje pozarządowe w dyskusji na temat polskiej propozycji sieci Natura 2000, a podczas Akademii CEEWEB w Bułgarii dzieliliśmy się z innymi organizacjami doświadczeniami Polski przy tworzeniu Shadow List Natury 2000.
Spotkania te stanowią doskonałą okazję do nawiązywania kontaktów i współpracy. Uczymy się w praktyce funkcjonowania międzynarodowych porozumień i sami przekazujemy swoje doświadczenia kolegom z innych krajów. Stopniowo „Salamandra” staje się coraz bardziej znana i doceniania także poza granicami Polski.
Andrzej Kepel