Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Wieża z widokiem

We wsi Zgierzynka, niedaleko Lwówka w zachodniej Wielkopolsce, stanęła w kwietniu wieża obserwacyjna, z której można objąć wzrokiem niezwykle cenne przyrodniczo, a zarazem niedostępne dla zwykłego śmiertelnika, Zgierzynieckie Uroczysko (zobacz: Zgierzynieckie Uroczysko na tapecie – SALAMANDRA 2/2011). Wizytówką tego obszaru są przede wszystkim ptaki.

Punkt widokowy w postaci wieży to kolejna inicjatywa prężnie działającego w Zgierzynce sołectwa. We współpracy z Urzędem Gminy we Lwówku i z jego finansowym wsparciem oraz przy merytorycznym udziale „Salamandry” udało się zrealizować pomysł, który w marzeniach zakiełkował wiele lat wcześniej. Na dwóch piętrach wieży znajdują się tarasy widokowe, a na nich tablice edukacyjne ze zdjęciami i opisami ptaków, które najłatwiej z wieży zobaczyć (albo usłyszeć). Projekty tablic, teksty i zdjęcia zostały przygotowane przez ten sam zespół, który zrealizował udźwiękowiony pokaz slajdów na temat Zgierzynieckiego Uroczyska (zobacz: Zgierzynieckie błoto zamienia się w złoto – SALAMANDRA 2/2013) oraz duże tablice edukacyjne stojące przy wylotach dróg prowadzących do serca tego obszaru. U stóp wieży na strudzonych długimi obserwacjami czy spacerem czekają solidne ławy i stoliki, osłonięte drewnianą wiatą chroniącą przed słońcem czy deszczem. Stoi tam też duża tablica informująca o projekcie i pozwalająca zidentyfikować widoczne z wieży miejsca.

Cieszy nas, że coraz więcej lokalnych społeczności dostrzega, iż walory przyrodnicze mogą być bardzo przydatne w promowaniu regionu.

Adriana Bogdanowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru