Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Zgierzynieckie błoto zamienia się w złoto

Strona tytułowa diaporamy powstałej w ramach projektu promującego Zgierzynieckie Uroczysko

Strona tytułowa diaporamy powstałej w ramach projektu promującego Zgierzynieckie Uroczysko
Fot. Tomasz Ogrodowczyk

Coraz częściej zdarza się, że lokalne społeczności podejmują inicjatywy mające na celu wypromowanie własnego regionu czy wsi. I wówczas często się okazuje, że tym, co najłatwiej reklamować i co może przyciągnąć turystów, są walory przyrodnicze! „Salamandra” stara się pomagać w takich przedsięwzięciach.

Niedaleko Lwówka, w Wielkopolsce, dwa kilometry na wschód od międzynarodowej trasy A-2 Warszawa–Berlin [...], leży niezwykle cenny przyrodniczo obszar, zwany „Zgierzynieckim Uroczyskiem”. Tymi słowami rozpoczyna się diaporama, czyli udźwiękowiony pokaz zdjęć wraz z komentarzem czytanym przez lektora, powstała w ramach kolejnego projektu zrodzonego z inicjatywy Sołectwa Zgierzynka i Gminy Lwówek. Ma ona przybliżyć mieszkańcom okolicznych wsi, a także odwiedzającym ten region gościom, piękno i wyjątkowość tego cennego przyrodniczo terenu. W tym roku planowane jest również postawienie w jego pobliżu wieży obserwacyjnej z tablicami edukacyjnymi oraz wiaty, pod którą będzie można odpocząć i pokrzepić się po obserwacji ptaków czy spacerze.

„Salamandra” sprawuje pieczę merytoryczną nad tymi pracami i jest wykonawcą niektórych z nich. Poza efektem promocyjnym działania takie pozwalają mieszkańcom lepiej poznać walory przyrodnicze najbliższej okolicy i identyfikować się z nimi, co w efekcie poprawia nastawienie do przyrody i obszarów chronionych.

Adriana Bogdanowska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru