Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Wczesna pobudka

Przyroda jest nieprzewidywalna i niezmiennie nas zaskakuje. W zeszłym roku pod koniec kwietnia dopiero rozpoczynaliśmy kontrolowanie stanowisk susła moręgowanego, podczas gdy w tym sezonie, o tej samej porze, wiosenne kontrole mieliśmy już za sobą. Tegoroczna łagodna zima oraz wczesny początek wiosny sprawiły, że aktywne osobniki obserwowaliśmy już w pierwszych dniach kwietnia.

Hibernacja u susła moręgowanego może trwać od pięciu do nawet siedmiu i pół miesiąca. Charakterystyczne dla tego gatunku jest to, że pierwsze budzą się samce, a dopiero po jakimś czasie samice. Samce zaraz po przebudzeniu ustalają swoje terytoria. Możemy wówczas zaobserwować gonitwy i walki między nimi, a także – na pierwszy rzut oka dość chaotyczne – przemieszczanie się zwierząt po łące, prawdopodobnie w poszukiwaniu nor zamieszkałych przez samice. Kwietniowe badania mają na celu m.in. opisanie tego typu zachowań w czasie okresu godowego.

Przed nami obozy przyrodnicze w lipcu i sierpniu, na które serdecznie zapraszamy. Szczegółowe informacje będą dostępne na naszej stronie internetowej, w zakładce „Ochrona susła”.

Julia Kończak
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuł współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wybór numeru