Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Nietoperze odzyskały zimowisko

W poprzednim numerze Magazynu (zobacz: Na ratunek... piwnicy – SALAMANDRA 2/2013) pisaliśmy o pewnej małej piwniczce pozostałej po osadzie leśnej w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Piwniczka, będąca zimowiskiem dla niemal dwudziestu nietoperzy, została poważnie uszkodzona podczas rozbiórki budynków osady, w wyniku czego przez dwa lata zwierzęta te nie mogły z niej korzystać.

Latem zeszłego roku, po licznych pracach murarskich i konserwatorskich, piwniczka wróciła do życia, a my czekaliśmy na zimę, by przekonać się, jakie będą efekty naszej pracy. I... mamy sukces! Podczas lutowej kontroli stwierdziliśmy dziewięć nietoperzy z trzech gatunków (nocek rudy, nocek Natterera i gacek brunatny). Liczba ta nie wydaje się imponująca, jednak w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym znane są obecnie zaledwie dwa miejsca hibernacji tych latających ssaków, a każda strata potencjalnego zimowiska może być dotkliwa. Większość przydomowych ziemianek na Pomorzu wykorzystywanych jest zimą przez dwa–trzy osobniki, uratowany obiekt zajmuje więc wysoką pozycję w naszym rankingu nietoperzowych piwniczek. Cieszymy się też widząc, że tego rodzaju prace przekładają się na realne efekty, co zachęca do podobnych działań w innych miejscach.

Martyna Jankowska-Jarek
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru