15 kwietnia ogłoszono wyniki konkursu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Spośród 307 nadesłanych zgłoszeń wybrano 16 projektów. Znalazł się wśród nich wniosek Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” pt. „Ochrona pszczół samotnych na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich”.
Pszczoły samotne to mniej znane krewniaczki pszczoły miodnej. W odróżnieniu od niej nie tworzą rodzin, w których dzielą się obowiązkami. Wolą żyć „na własną rękę”. Zależnie od gatunku owady te wybierają różne miejsca do zakładania gniazd. Są takie, które zajmują już istniejące norki, inne samodzielnie drążą tunele w piaszczystym lub gliniastym podłożu. Niektóre wolą złożyć jaja w pustych pędach roślin bądź wygryzają otworki w drewnie. Często wybierają siedliska stworzone im przypadkowo przez człowieka: gliniany mur, ceglaną ścianę spojoną gliniastą zaprawą, słomiane strzechy. Jednak podobnych miejsc jest coraz mniej, giną także naturalne siedliska gnieżdżenia się i żerowania tej grupy pożytecznych błonkówek. Stąd od niedawna rozwija się idea pomocy tym owadom.
Wyróżniony projekt przynajmniej częściowo odpowiada na najważniejsze problemy związane z zanikaniem zapylaczy. Przy Szkole Podstawowej w Niesułkowie, w Gminno-Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie oraz na terenie Parafii pw. świętego Ojca Pio w Kalonce ustawimy i powiesimy „hotele dla owadów”, które, mamy nadzieję, zostaną wkrótce zajęte przez murarki i inne dzikie pszczoły. Obok tych schronień powstaną rabaty kwiatowe z tak dobranymi gatunkami roślin, by od przedwiośnia po późną jesień zawsze któreś kwitły, cieszyły oczy i karmiły owady. Jednak najważniejszym celem projektu jest dotarcie z informacją na temat podjętych działań do szerszego grona odbiorców, a zwłaszcza do mieszkańców PKWŁ. Może nawet nakłonimy ich do zastosowania podobnych rozwiązań w swoich ogródkach?
Realizatorami projektu są członkowie Łódzkiego Koła PTOP „Salamandra” przy udziale pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddziału Terenowego PKWŁ. Tuż przed majówką ruszyły pierwsze prace polowe. Usunięto darń i skopano podłoże pod przyszłe rabaty w Niesułkowie i Plichtowie. Zamówiono także sadzonki szałwii, chabrów i innych roślin owadopylnych. W chwili ukazywania się drukiem tego numeru SALAMANDRY posadzone kilka tygodni wcześniej byliny najprawdopodobniej wypuszczają nowe listki, a ustawione ścianki entomologiczne przykuwają uwagę całych zastępów zapylaczy.
Piotr Niedźwiedzki
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Łódzkie Koło PTOP „Salamandra”
Projekt jest laureatem konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom. Grant ufundowała firma
ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Więcej na temat
Konkursu: www.pomagamypszczolom.pl.