Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Dzikie zwierzęta w Poznaniu

Wystawa „Miasto zwierząt” była eksponowana w Holu Wielkim Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Wystawa „Miasto zwierząt” była eksponowana w Holu Wielkim Centrum Kultury Zamek w Poznaniu
Maciej Kaczyński

Miasto jest domem nie tylko dla ludzi czy naszych domowych pupili jak psy lub koty, ale także dla wielu gatunków dzikich zwierząt.

W poprzednim numerze (1/2015) zapraszaliśmy na wystawę edukacyjną „Miasto zwierząt”, która była częścią programu „Z perspektywy żaby”, realizowanego przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Wystawa powstała przy współpracy z naszym Towarzystwem i poznańskim oddziałem Gazety Wyborczej. Jednym z jej elementów były wielkoformatowe fotografie przedstawiające dzikie zwierzęta (czyli takie, które są nieudomowione i niehodowlane) rodzime dla fauny Polski. Zdjęcia zostały wyłonione spośród prac nadesłanych na konkurs przez mieszkańców Poznania.

Wśród eksponatów znalazły się m.in. budki lęgowe dla ptaków

Wśród eksponatów znalazły się m.in. budki lęgowe dla ptaków
Maciej Kaczyński

Otwarcie wystawy odbyło się 4 września 2015 roku w Holu Wielkim CK Zamek. Było połączone z wykładem piszącej te słowa przedstawicielki „Salamandry” na temat interwencji, jakie przeprowadza nasze Towarzystwo, a dotyczących m.in. nietoperzy i ptaków w miastach. Wręczono także nagrody zwycięzcom konkursu. Głównym celem ekspozycji, oprócz zaprezentowania różnorodności miejskiej fauny, było sprostowanie mitów, które narosły wokół różnych gatunków, uświadomienie osobom mieszkającym w Poznaniu, jakie niebezpieczeństwa czyhają w mieście na dzikie zwierzęta, oraz pokazanie, co można zrobić, żeby im mądrze pomagać. Żeby ułatwić orientację w miejskim buszu, przygotowano 18 plansz z opisami o intrygujących tytułach: „Bo żaba nie może być sucha”, „Gady nie są obślizgłe”, „Jeże nie znoszą jabłek”, „Nietoperze nie kręcą się we włosach”, „Pustułka zawisa w powietrzu jak koliber”, „Jerzyk to nie mały jeż”, „Jaskółka nie wróży deszczu”, „Czy wróbel tańczy mazurka?”, „Krukowate nie są szkodnikami”, „Czy kos lata skosem?”, „Dziupla ciasna, ale własna”, „Gołąb nie tylko na dachu”, „Młody łabędź to nie brzydkie kaczątko”, „Co w trawie piszczy”, „Z gałęzi na gałąź”, „Dzik nie jest zły”, „Sarna to nie samica jelenia” i „Drapieżni przyjaciele”. Na zwiedzających czekały ciekawe eksponaty, takie jak różne rodzaje budek dla ptaków i schronów dla nietoperzy (za ich udostępnienie dziękujemy firmie budkilegowe.com), domki dla jeży i owadów, worki wypełnione ziarnami zbóż, którymi można dokarmiać ptaki zimą, tropy zwierząt oraz nagrania głosów ptaków do odsłuchu. Wszystkiego można było dotknąć i wszystko dokładnie obejrzeć.

Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem, dlatego zdecydowaliśmy, że powinna opuścić progi CK Zamek. Obecnie wędruje po poznańskich szkołach.

Tekst i zdjęcie: Julia Kończak
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru