Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Dopieszczanie popielic

Popielica przygotowywana do wsiedlenia w Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym nosi zielony tatuaż na prawym uchu

Popielica przygotowywana do wsiedlenia w Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym nosi zielony tatuaż na prawym uchu

Dzięki dotacji uzyskanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze oraz od firmy Arctic Paper Kostrzyn mogliśmy w tym roku kontynuować projekt polegający na wsiedlaniu popielic w Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym. We wrześniu i październiku wypuściliśmy tam w sumie 32 osobniki pochodzące z Roztocza Środkowego, Sudetów oraz z hodowli w Stacji Ekologicznej w Jeziorach. Popielice zostały przewiezione do lasów Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie i tam, przed wypuszczeniem, umieszczone w specjalnych klatkach aklimatyzacyjnych. Klatki wyposażono w skrzynki gniazdowe i zapas pokarmu na dobry początek: orzechy laskowe, jabłka, gruszki, śliwki, marchew oraz winogrona. Część osobników zaopatrzyliśmy w nadajniki telemetryczne, aby śledzić ich zachowanie w pierwszych tygodniach po wpuszczeniu na nieznany im teren.

Pod koniec lata zbieraliśmy informacje na temat nowo odkrytej populacji popielic w Nadleśnictwie Ustka (dzięki finansowemu wsparciu WFOŚ w Gdańsku). Udało nam się potwierdzić występowanie tych zwierząt w kilku oddziałach leśnych. Sprawdziliśmy pod tym kątem również sąsiednie nadleśnictwa, ponieważ zależało nam na określeniu zasięgu gatunku na tamtym terenie. Na podstawie zgromadzonych danych podjęliśmy decyzję o rozwieszeniu ponad 400 skrzynek nadrzewnych dla tych nocnych gryzoni.

Niektórym naszym działaniom towarzyszyła ekipa telewizyjna. W efekcie powstał film zatytułowany „Gryzonie w koronie”* z cyklu „Tańczących z Naturą”, przedstawiający przyczyny, sposoby przeprowadzenia i efekty reintrodukcji popielicy w zachodniej części Polski.

Tekst i zdjęcie: Mirosław Jurczyszyn
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

*) Film dostępny jest na stronie TVP

Wybór numeru