Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Nowe stanowisko susłów na Dolnym Śląsku

Na początku sierpnia bieżącego roku rozpoczęliśmy tworzenie kolejnego stanowiska susła moręgowanego.

Tym razem wybór padł na suchą łąkę o powierzchni 70 ha w Jemielnie w województwie dolnośląskim. Należy ona do prywatnego właściciela, któremu zależy na zachowaniu walorów przyrodniczych tego terenu. Wiążemy duże nadzieje z tą lokalizacją – jeśli susłom się spodoba, będą miały sporo miejsca do kopania nor.

Tak jak przed każdym wypuszczeniem nowych osobników na wolność, również tym razem rozstawiliśmy na łące klatki aklimatyzacyjne. Zgodnie ze swoją nazwą mają one pomóc susłom zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Dzięki dokarmianiu i ochronie przed drapieżnikami zwierzęta mogą w spokoju wykopać sobie schronienie. Osobniki do wsiedlenia odłowiliśmy z hodowli w ogrodzie zoologicznym w Poznaniu. Ponadto kilka susłów przywieźliśmy ze Słowacji. Łącznie wypuściliśmy sześćdziesiąt cztery. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak tylko trzymać kciuki, aby zima nie trwała zbyt długo.

Julia Kończak
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuł współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wybór numeru