Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Nowe skrzynki dla pustułek w Poznaniu

Montaż skrzynek lęgowych dla pustułek na Os. Orła Białego w Poznaniu

Montaż skrzynek lęgowych dla pustułek na Os. Orła Białego w Poznaniu

W Poznaniu gniazduje ponad 100 par pustułek. To jedno z największych i najważniejszych skupień tego gatunku w Polsce. „Salamandra” od lat pomaga tym sokołom. Obecnie przyszedł czas, by wymienić część powieszonych dla nich niegdyś drewnianych skrzynek lęgowych na nowe, z trwalszego materiału.

W bieżącym roku, w ramach zrealizowanego przez PTOP „Salamandra” projektu „Czynna ochrona sokoła pustułki w Poznaniu”, finansowanego przez WFOŚiGW w Poznaniu oraz Urząd Miasta Poznania, zamontowanych zostało w tym mieście około 70 nowych skrzynek lęgowych dla tych ptaków. Powstała też specjalna baza danych, do której wprowadzane są informacje o lokalizacji zarówno tych skrzynek, jak i wszystkich znanych miejsc gniazdowania pustułek w stolicy Wielkopolski.

Działania mające na celu ochronę pustułek w Poznaniu cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców i administratorów osiedli. W trakcie prac przeprowadzono wiele rozmów informacyjnych, mających na celu szerzenie wiedzy na temat czynnej ochrony ptaków. Projekt spotkał się również z uwagą ze strony mediów. W Ratajskiej Telewizji Kablowej wyemitowano program poświęcony tej akcji, a „Głos Wielkopolski” zamieścił na jej temat artykuł. Obszerne omówienie przedsięwzięcia znalazło się także na witrynie internetowej TVN 24.

Tekst i zdjęcie: Andrzej Batycki
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru