Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


EUROBATS pracuje nad aktualizacją zaleceń

Eksperci z większości państw europejskich oraz kilkunastu krajów Afryki i Azji dyskutowali w Irlandii, jak rozwój wiedzy i zmiany we współczesnym świecie powinny się przełożyć na współczesne podejście do ochrony nietoperzy.

W dniach 15–17 maja 2012 r. w Dublinie odbyło się kolejne spotkanie Komitetu Doradczego EUROBATS. Jak co roku chiropterolodzy pracowali głównie w grupach roboczych, zajmujących się różnymi aspektami ochrony latających ssaków. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się obrady grupy „Nietoperze i Turbiny Wiatrowe”, która planuje znaczącą aktualizację europejskich wytycznych dotyczących zasad wykonywania oceny oddziaływania elektrowni wiatrowych na te zwierzęta. Jednak inne grupy też pracowały intensywnie – np. nareszcie konkretne kształty przyjmują prace nad wytycznymi dotyczącymi ochrony nietoperzy przed zagrożeniami powodowanymi przez ruch kołowy.

Ważnym punktem obrad był raport prof. Paula Racey'a dotyczący aktualnego stanu wiedzy o tak zwanym Syndromie Białego Nosa – groźnej chorobie, która zabiła do dziś co najmniej sześć milionów nietoperzy w Ameryce Północnej. Do tej pory występowanie choroby potwierdzono w dziesięciu krajach Europy (w tym w Polsce), a z kolejnych czterech pochodzą zdjęcia, wskazujące, że i tam ona występuje. Z wysokim prawdopodobieństwem potwierdzono, że choroba ta pochodzi z Europy, a do Ameryki została zawleczona – np. na butach ludzi zwiedzających jaskinie.

W przypadku większości krajów do składu Komitetu delegowani są eksperci, reprezentujący organy naukowe doradzające w sprawie ochrony nietoperzy (w Polsce jest to Państwowa Rada Ochrony Przyrody). Jednak w tym roku nasz kraj oficjalnie reprezentował jedynie pracownik Ministerstwa Środowiska. W pracach Komitetu biorą udział także specjaliści z krajowych i międzynarodowych organizacji pozarządowych. Jako przedstawiciel „Salamandry” i ekspert zaproszony przez Sekretariat, w obradach uczestniczył także dr Andrzej Kepel, pracujący m.in. w grupach roboczych ds. zastępczych schronień nietoperzy oraz wpływu na nietoperze elektrowni wiatrowych i infrastruktury drogowej.

Andrzej Kepel
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru