Często zastanawiamy się, w jaki sposób gromadzić notatki z obserwacji przyrodniczych, żeby później bez problemu odnaleźć interesujące nas informacje. Najczęściej przechowujemy je w niezliczonych notatnikach, co nie sprzyja szybkiemu ich wyszukiwaniu. Pomocnym rozwiązaniem może być Polska Kartoteka Przyrodnicza, która dzięki wielu zaawansowanym opcjom ma m.in. możliwość wyszukiwania i segregowania potrzebnych informacji.
Kartoteka została założona w 2007 roku przez Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”, a od 2012 roku jej partnerem jest Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”. Od początku swojego istnienia Kartoteka szybko się rozwijała. Obecnie ma ponad 200 aktywnych użytkowników, którzy zarejestrowali dotąd ponad 40 tys. obserwacji. Najczęściej są to stwierdzenia ornitologiczne, jednak można również udostępniać dane dotyczące innych grup zwierząt, a także roślin i siedlisk.
Korzystanie z Kartoteki jest niezwykle proste i nie powinno nikomu sprawiać większych problemów. Każda wpisana przez nas obserwacja jest weryfikowana przez administratorów (specjalistów z różnych dziedzin) i dopiero po zatwierdzeniu trafia do Kartoteki. Swoje obserwacje można udostępniać pozostałym użytkownikom Kartoteki, ale można również skorzystać z funkcji nieupubliczniania ich. Dodatkowo istnieje możliwość nanoszenia obserwacji na mapę i wgrywania zdjęć dokumentacyjnych.
Zachęcamy wszystkich miłośników przyrody do korzystania z tej internetowej bazy danych, której zadaniem jest gromadzenie i udostępnianie informacji przyrodniczych. Aby wprowadzić własne obserwacje wystarczy się tylko zarejestrować.
Więcej informacji o Polskiej Kartotece Przyrodniczej oraz możliwość rejestracji znajduje się na stronie internetowej: www.kartoteka-przyrodnicza.pl.
Marek Maluśkiewicz
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nadnoteckie Koło PTOP „Salamandra”