19 marca 2012 roku na terenie podbydgoskich Białych Błot, tuż obok malowniczego Jeziora Jezuickiego Małego, odbyło się pierwsze ze spotkań roboczych projektu „Reintrodukcja mieczyka błotnego (Gladiolus palustris) w Wielkopolsce – etap I”. Na spotkanie zaproszono przedstawicieli środowisk lokalnych, urzędników odpowiedzialnych za ochronę przyrody i gospodarkę wodną na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz właścicieli i zarządców działek, na terenie których planowane jest posadzenie bulw tej przepięknej i rzadkiej rośliny. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze wszystkimi aspektami dotyczącymi projektu – samym mieczykiem, siedliskiem (którym są zmiennowilgotne łąki trzęślicowe), a także rolą, jaką w ochronie tej rośliny mogą spełniać bobry i trzmiele.
Wśród prelegentów byli dr Ryszard Kamiński z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego i dr Ewa Krasicka-Korczyńska z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.
Na zakończenie rozwinęła się dyskusja między zebranymi a prelegentami, z której wnioski, miejmy nadzieję, przyczynią się do lepszej ochrony tego cennego gatunku w Polsce.
W najbliższym czasie będziemy prowadzili uzgodnienia z właścicielami działek z odpowiednimi gruntami, aby ostatecznie dokonać wyboru dziesięciu łąk, na których za nieco ponad rok będziemy sadzić mieczyka błotnego.
Radosław Dzięciołowski
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Waldemar Heise
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.