Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Wiosenne pobudki susłów

Suseł moręgowany stojący słupka przy wejściu do nory

Suseł moręgowany stojący słupka przy wejściu do nory
Fot. Grzegorz Wojtaszyn

Rozpoczął się kolejny sezon Programu „SUSEŁ”, czyli reintrodukcji i ochrony susła moręgowanego w Polsce. Tegoroczny monitoring wiosenny napawa nas optymizmem. Kontrole przeprowadziliśmy w kwietniu, kiedy większość susłów zakończyła już hibernację. Na wszystkich istniejących stanowiskach – w Kamieniu Śląskim (woj. opolskie), Głębowicach i Jemielnie (oba w woj. dolnośląskim) – widzieliśmy na łące sporo aktywnych zwierząt. O tej porze roku susły odbywają gody, a także intensywnie żerują, żeby odbudować zapasy tłuszczu, wykorzystane w czasie hibernacji oraz w pierwszym okresie po przebudzeniu. Dzięki temu mogliśmy zaobserwować różnego rodzaju zachowania, np. gonitwy między osobnikami. Głównym celem kontroli wiosennych jest wstępna ocena stanu kolonii po zimie. Według tego, co udało nam się zobaczyć, można przypuszczać, że na każdym stanowisku te ziemne wiewiórki mają się bardzo dobrze. Szczegółowe badania mające na celu oszacowanie wielkości populacji odbędą się w lipcu, podczas letnich obozów przyrodniczych.

Program „SUSEŁ” prowadzony jest od 2000 roku i ma na celu przywrócenie polskiej przyrodzie gatunku ssaka, który wyginął pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. Pierwsza grupa susłów została wypuszczona w Kamieniu Śląskim w 2005 roku.

Zachęcamy do wsparcia realizacji tego projektu m.in. przez udział w obozach przyrodniczych jako wolontariusz lub wpłacenie darowizny z dopiskiem „Program Suseł”. Z góry dziękujemy!

Julia Kończak
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru