Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Liczenie gęsi

Od 2012 roku prowadzony jest monitoring gęsi zatrzymujących się na najważniejszych zbiorowych noclegowiskach w Polsce

Od 2012 roku prowadzony jest monitoring gęsi zatrzymujących się na najważniejszych zbiorowych noclegowiskach w Polsce
Fot. Cezary Korkosz

W marcu 2016 roku zakończył się kolejny, czwarty już sezon liczenia migrujących przez Polskę gęsi zbożowych i białoczelnych. PTOP „Salamandra” jest koordynatorem tego zadania, wykonywanego w ramach dużego ogólnopolskiego programu monitoringu ptaków (więcej na stronie monitoringptakow.gios.gov.pl).

Obserwacje prowadzone są na około 100 najważniejszych zbiorowych noclegowiskach gęsi w Polsce. Na większości z nich wykonywane są cztery liczenia – po jednym jesienią i zimą oraz dwa wiosną. To spore wyzwanie i bez pomocy około 80 obserwatorów ich realizacja nie byłaby możliwa.

Każdy sezon monitoringu czymś zaskakuje. Podczas poprzedniego padł rekord – wiosną naliczono ponad 600 tysięcy gęsi! Z kolei w ostatnim sezonie (2015/2016) w każdym z liczeń gęsi było mniej niż zwykle, choć i tak niemało – 140 tysięcy jesienią, ponad 85 tysięcy zimą i 443 tysiące wiosną. W 2016 roku największe noclegowiska zlokalizowane były na Zbiorniku Otmuchowskim na Śląsku (50 tysięcy ptaków), w Parku Narodowym Ujście Warty (46 tysięcy) i na stawach koło Kiszkowa w Wielkopolsce (28 tysięcy).

Uzyskane w sezonie 2015/2016 wyniki po raz kolejny potwierdziły duże znaczenie obszarów Natura 2000 dla ochrony gęsi migrujących przez Polskę. W granicach tych obszarów zatrzymywało się od 61% do 81% gęsi obserwowanych w Polsce. Ponownie potwierdzono też rangę naszego kraju jako zimowiska i miejsca przystankowego podczas migracji tych ptaków (przykładowo podczas wiosennej wędrówki w latach 2015–2016 odnotowano w Polsce 30–40% populacji gęsi zbożowej zimującej w Europie).

Przemysław Wylegała
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru