Kilkudniowe pisklę kulika wielkiego odchowywane w warunkach sztucznych w ramach tegorocznego zlecenia RDOŚ w Poznaniu
Fot. Borys Kala
Podobnie jak w roku ubiegłym, również w tym sezonie pomagamy przetrwać kulikom wielkim na terenie obszaru Natura 2000 Wielki Łęg Obrzański. Ptaki te stają się coraz większą rzadkością zarówno w kraju, jak i w całej Europie – głównie na skutek dewastacji zajmowanych przez nie siedlisk, niszczącej działalności rolniczej oraz silnej presji ze strony drapieżników, zwłaszcza lisa i wrony siwej.
Podejmowane przez nas próby ratowania gatunku na tym stanowisku polegają na sztucznej inkubacji jaj. W ten sposób zapewniamy ochronę lęgom kulików w najbardziej newralgicznym okresie – kiedy są wysiadywane. W miejscu podbieranych jaj pozostawiane są drewniane atrapy, których zadaniem jest utrzymanie rodziców przy gnieździe. Klujące się pisklęta podrzucane są następnie z powrotem do gniazd... chyba że wcześniej rodzice z jakichś względów je opuszczą. W takiej sytuacji pisklęta pozostają pod naszą opieką do czasu osiągnięcia lotności i dopiero wówczas wypuszczane są na wolność. W tym roku do naszego inkubatora trafiło 14 jaj z czterech gniazd. Niestety przy żadnym z nich nie udało się utrzymać rodziców.
Działania ochronne realizowane są na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu i przy ścisłej z nią współpracy.
Borys Kala
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.