Na początku października ukazały się nowe rozporządzenia w sprawie ochrony gatunkowej. Uwzględniają one wiele postulatów PTOP „Salamandra”.
Podczas konsultacji poprzedzających wydanie nowych rozporządzeń w uzasadnieniach projektów można było przeczytać, że opracowano je na podstawie ekspertyz wykonanych przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”. Rzeczywiście – nasze Towarzystwo, we współpracy z wieloma ekspertami zewnętrznymi, przeprowadziło analizę stanu zagrożenia i potrzeb ochrony wszystkich gatunków, które do tej pory były objęte tymi rozporządzeniami lub które do nich proponowano. Działania objęły kilka tysięcy taksonów. Część naszych propozycji dotyczących dodania nowych gatunków czy wykreślenia gatunków pospolitych została uwzględniona. Na ostateczną zawartość rozporządzeń złożyły się jednak także opinie zgłaszane przez różne podmioty uczestniczące w konsultacjach, a także pracowników Ministerstwa Środowiska i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Niektóre decyzje wydają się nam co najmniej dyskusyjne (np. dopuszczenie polowań na bobry przy pozostawieniu ich pod ochroną).
Poza zawartością list wiele kontrowersji budziły propozycje zapisów rozporządzenia. „Salamandra” zgłaszała swoje uwagi na kilku etapach konsultacji. Prawie wszystkie nasze uwagi zostały także poparte przez Państwową Radę Ochrony Przyrody. Trzeba przyznać, że Ministerstwo uwzględniło ponad 90% z nich, co świadczy, że tym razem konsultacje były traktowane poważnie. Niestety – w ostatecznej wersji znalazło się kilka nowych, niekonsultowanych wcześniej rozwiązań, które uważamy za błędne. Przyszłość pokaże, czy w praktyce stosowania tych rozporządzeń przeważą ich dobre strony czy wady*.
Andrzej Kepel
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.