Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Nowe oblicze ścieżki edukacyjnej w Rezerwacie Meteoryt Morasko

Rezerwat Meteoryt Morasko to obiekt szczególny dla Poznania. Kilka tysięcy lat temu spadł tutaj deszcz meteorytów żelaznych i unikatowe ślady po tym zdarzeniu, w postaci siedmiu kraterów, do tej pory widoczne są na tym terenie. Oprócz walorów „kosmicznych” rezerwat ma ogromną wartość przyrodniczą. Cztery typy lasów, bardzo duża różnorodność ptaków śpiewających, masowy zakwit roślin runa wczesną wiosną, góra pochodzenia polodowcowego, stawek źródliskowy – to tylko część cech, dzięki którym w trakcie zwiedzania rezerwatu (szczególnie wiosną) nigdy nie będziemy się nudzić.

Ochrona i zagospodarowanie edukacyjne tego terenu to pierwsze przedsięwzięcie PTOP „Salamandra”. Polegało ono m.in. na utworzeniu i zamontowaniu tablic dydaktycznych opisujących walory rezerwatu. Ponieważ pojawiły się one ok. 20 lat temu, przyszła pora na odświeżenie utworzonej przez nas infrastruktury edukacyjnej. We współpracy z Instytutem Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutem Obserwatorium Astronomiczne UAM opracowaliśmy nowoczesne, kolorowe plansze edukacyjne, które jesienią 2016roku zostały zamontowane na solidnych stelażach.

Tablice umożliwiają indywidualną edukację w trakcie zwiedzania rezerwatu. Ponadto PTOP „Salamandra” prowadzi tu dla uczniów cieszące się sporym powodzeniem zajęcia edukacyjno-przyrodnicze, do jakich rezerwat jest miejscem wprost wymarzonym. Serdecznie zapraszamy do kontaktu nauczycieli zainteresowanych udziałem w takich lekcjach terenowych.

Listę sponsorów przedsięwzięcia można znaleźć na naszej stronie internetowej w artykule „Nowe oblicze ścieżki edukacyjnej w Rezerwacie Meteoryt Morasko”. Główni fundatorzy opracowania i zamontowania nowych małych tablic edukacyjnych to Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Urząd Miasta Poznania. Dziękujemy!

Ewa Olejnik
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru