Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Interwencje nietoperzowe

Jedną z form pomocy nietoperzom, od lat praktykowaną przez nasze Towarzystwo, jest prowadzenie interwencji związanych z tymi zwierzętami. W roku 2016 mieliśmy ponad 150 takich zgłoszeń (nieraz po kilka dziennie). Zwykle dotyczyły pojedynczych nietoperzy znalezionych w mieszkaniach, na klatkach schodowych, ulicach czy trawnikach.

Nasza rola w takich sytuacjach polega na przejęciu będącego w opałach zwierzaka, udzieleniu mu pomocy i, gdy tylko jest to możliwe, wypuszczeniu w odpowiednim miejscu. Niektóre zgłoszenia dotyczą całych kolonii, a osobną kategorią są prośby (lub żądania) o pomoc w „pozbyciu się” nietoperzy.

Najczęściej interweniujemy w Poznaniu lub okolicach, ale sporo telefonów czy maili pochodzi od mieszkańców całej Polski, a zdarzają się też pytania z zagranicy. Niestety, wieloma przypadkami nie jesteśmy w stanie się zająć, ze względu na ich liczbę oraz nasze możliwości osobowe, czasowe i finansowe. Wśród nietoperzy, które do nas trafiły, dominowały często spotykane w miastach mroczki późne i posrebrzane.

Interwencje na terenie Poznania były w roku 2016 dofinansowane ze środków miasta. W tym roku mamy nadzieję na ściślejszą współpracę z Eko Patrolem – niedawno utworzoną jednostką poznańskiej Straży Miejskiej.

Radosław Jaros
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybór numeru