Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


Konkurs Wiedzy Przyrodniczej i Ekologicznej dla Uczniów Szkół Podstawowych Województwa Poznańskiego

Zwycięzca konkursu (trzeci od lewej) w otoczeniu organizatorów

Zwycięzca konkursu (trzeci od lewej) w otoczeniu organizatorów
Fot. Andrzej Kepel

W kwietniu 1996r., w ramach obchodów Dnia Ziemi, w Szkole Podstawowej nr 6 w Poznaniu odbył się finał drugiej edycji konkursu zatytułowanego „Parki Narodowe w Polsce”.

Etap szkolny konkursu, który odbył się w styczniu 1996, wyłonił ponad 100 najlepszych młodych przyrodników naszego województwa. Etap wojewódzki pozwolił wybrać spośród nich 10 półfinalistów. Przed publicznością, wśród której byli również i nauczyciele, dziesięciu najlepszych uczniów odpowiadało na pytania dotyczące walorów przyrodniczych, zagrożeń i historii polskich parków narodowych. Musieli oni także wykazać się dobrą znajomością geografii. Członkowie jury twierdzą, że poziom wiedzy, jaki zaprezentowali uczestnicy był tak wysoki, że pozazdrościć by go mogli nawet studenci biologii.

Trzech najlepszych uczestników półfinału walczyło następnie w finale o główne nagrody. Gorąco dopingowani przez publiczność, finaliści odpowiadali tak dobrze na wszystkie - nieraz bardzo trudne i podchwytliwe pytania, że trzeba było przeprowadzić aż dwie dogrywki, aby ostatecznie wyłonić zwycięzcę.

Wielkim zaskoczeniem konkursu była jego najmłodsza uczestniczka - Malwina Chuda, uczennica VI klasy SP nr 6 w Poznaniu, która aż do końca półfinału zdobywała największą liczbę punktów. Dopiero w ostatecznej rozgrywce dwóch starszych kolegów zdołało ją wyprzedzić. Pierwsze miejsce zajął Piotr Janiga z SP nr 42 w Poznaniu, a drugie Jakub Józefowski z SP nr 1 w Nowym Tomyślu.

Podobnie jak zeszłoroczna edycja konkursu, która przebiegała pod hasłem „Zwierzęta Polski i ich ochrona”, tegoroczna impreza bardzo podobała się zarówno uczestnikom, jak i obecnym na niej nauczycielom. Deklarowali oni, że zachęcą swoich uczniów do wzięcia udziału również w przyszłorocznym wydaniu konkursu. Jego temat brzmiał będzie: „Zwierzęta i rośliny wodne”.

Redakcja





Wybór numeru


Uwaga. To jest artykuł archiwalny. Przedstawione w nim informacje odpowiadają sytuacji, stanowi wiedzy i przepisom obowiązującym w chwili oddawania go do druku. Obecnie mogą one być nieaktualne.