Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


Nory policzone, susły wypuszczone

Podobnie jak w latach ubiegłych, również w tym roku odbyły się letnie obozy przyrodnicze mające na celu monitoring stanowisk reintrodukcji susła moręgowanego.

Każda nora susła jest zaznaczana chorągiewką

Każda nora susła jest zaznaczana chorągiewką
Fot. Wojciech Stephan

Na przełomie lipca i sierpnia pracownicy PTOP „Salamandra” wraz z wolontariuszami przemierzyli łąki w Jakubowie Lubińskim (woj. dolnośląskie), Kamieniu Śląskim (woj. opolskie) i Głębowicach (woj. dolnośląskie) w poszukiwaniu nor zamieszkałych przez susły. Dzięki tegorocznym badaniom okazało się, że na najstarszym stanowisku, utworzonym w 2005 roku w Kamieniu Śląskim, populacja tych ssaków wynosi ponad 770 osobników, czyli dwukrotnie więcej niż rok temu.

Natomiast w Głębowicach, aby wzmocnić populację istniejącą w tym miejscu od 2008 roku, wypuszczono 54 osobniki pochodzące z hodowli w poznańskim ZOO. Dzięki specjalnym obszernym klatkom aklimatyzacyjnym przybyłe na miejsce zwierzęta mogły bezpiecznie zadomowić się na tutejszej łące.

Suseł moręgowany wymarł w Polsce na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Od ośmiu lat PTOP „Salamandra” prowadzi działania, dzięki którym ten gatunek zostanie przywrócony polskiej przyrodzie.

Dziękujemy wolontariuszom za bezcenną pomoc!

Julia Kończak
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuł współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Ten artykuł został dofinansowany ze środków
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej

Wybór numeru