Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


Władze Poznania nieprzychylne ptakom i nietoperzom?

Rada Miejska Poznania ma w dziedzinie ochrony zwierząt chlubne tradycje. Uchwała władz tego miasta z 1798 r. „o zakazie łapania ptaków śpiewających, a w szczególności słowików” była jednym z pierwszych w świecie przykładów prawnej ochrony dzikiej przyrody na terenie aglomeracji miejskiej.

Kolonia gacków szarych znaleziona na szkolnym strychu

Kolonia gacków szarych znaleziona na szkolnym strychu
Fot. Andrzej Gawlak

Niestety - obecnie stosunek rajców do zwierząt znacząco się zmienił. Według obowiązującego obecnie „Regulaminu utrzymywania czystości i porządku na terenie miasta Poznania”, na właścicielach nieruchomości spoczywa obowiązek „uniemożliwiania ptakom i innym zwierzętom przebywania na strychach, poddaszach i piwnicach poprzez odpowiednie zabezpieczenie okien, otworów, szczelin itp.” Przepis ten tworzono zapewne z myślą o gołębiach oraz bezpańskich kotach, lecz dotyka on także wszystkie inne zwierzęta, znajdujące schronienie w różnego typu budynkach - jak nietoperze oraz różne gatunki ptaków (np. sowy - puszczyki, płomykówki czy sokoły - pustułki).

W związku z tą nietypową próbą „radzenia sobie” z problemem bezpańskich kotów, protesty wystosowały poznańskie organizacje zajmujące się ochroną praw zwierząt. Zwróciły one uwagę na sprzeczność tego postanowienia z obowiązującą ustawą o ochronie zwierząt. Wskazały także, że o wiele skuteczniejsze, a przede wszystkim bardziej humanitarne są metody polegające na aktywnej kontroli zdrowotności oraz liczebności populacji kotów (np. poprzez kastrowanie kocurów).

PTOP „Salamandra” postanowiło przyłączyć się do wniosków o zmianę tego zapisu Regulaminu. Ze względu na profil działalności naszego Towarzystwa, w naszym piśmie skierowanym do Rady Miejskiej Poznania zwróciliśmy przede wszystkim uwagę na sprzeczność tego paragrafu z Założeniami Polityki Ekologicznej Państwa, a także z ustawą o ochronie przyrody, oraz podpisanymi i ratyfikowanymi przez Polskę Konwencjami Międzynarodowymi - w tym przede wszystkim Konwencjami Bońską i Berneńską oraz Porozumieniem o Ochronie Nietoperzy w Europie. Wszystkie wymienione akty prawne nakazują bowiem ochronę siedlisk oraz schronień niektórych dzikożyjących zwierząt, w tym nietoperzy oraz rzadkich gatunków ptaków. Tymczasem omawiany niefortunny zapis Regulaminu utrzymywania czystości i porządku na terenie miasta Poznania sprawia, że stolica Wielkopolski stała się nagle negatywnym przykładem jeśli chodzi o podejście do problemów ochrony przyrody.

Mamy nadzieję, że rajcy miejscy się zreflektują i wkrótce naprawią ten błąd. Po naszej interwencji Przewodniczący Rady Miasta Poznania poinformował nas, że omawiany Regulamin zostanie zmieniony w IV kwartale tego roku, a przy opracowywaniu nowelizacji zostaną uwzględnione uwagi „Salamandry”.

Redakcja

Wybór numeru


Uwaga. To jest artykuł archiwalny. Przedstawione w nim informacje odpowiadają sytuacji, stanowi wiedzy i przepisom obowiązującym w chwili oddawania go do druku. Obecnie mogą one być nieaktualne.