Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

II Konferencja przyrodnicza „Pacjent Przyroda”

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim we współpracy ze Stowarzyszeniem Społeczno-Przyrodniczym M.O.S.T. organizują konferencję „Pacjent Przyroda. Pomiędzy Naturą a Kulturą. Dylematy ochrony przyrody w obiekcie światowego dziedzictwa UNESCO – Krzemionkowskim Regionie Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego”. To druga odsłona konferencji przyrodniczej w Krzemionkach, na którą zapraszamy w imieniu organizatorów.

W granicach obiektu światowego dziedzictwa UNESCO Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego znajduje się kilka form ochrony przyrody i zabytków kultury. Są to: rezerwat przyrody „Krzemionki Opatowskie”, obszar Natura 2000 Krzemionki, obszar chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej, Pomnik Historii i zabytek kultury.

Takie bogactwo wartości świata kultury i dzikiej przyrody jest tu wynikiem nakładających się na siebie różnych warstw: geologicznej, paleontologicznej, archeologicznej, kulturowej, przyrodniczej, społecznej, gospodarczej. Dla wszystkich tych warstw wspólnym mianownikiem jest jednak życie w znaczeniu biologicznym jako proces trwający na planecie Ziemia od miliardów lat po dziś. 

To unikatowe w skali świata nawarstwienie kontekstów zostało docenione przez objęcie różnych części okolic dawnej wsi Krzemionki rozmaitymi formami ochrony. Niesie to skutek w postaci zróżnicowanych porządków prawnych, dokonywania różnorodnych ocen wartości oraz podejmowania urozmaiconych działań na poziomie władz lokalnych i ponadlokalnych. 

W ostatnim czasie Muzeum Historyczno-Archeologiczne podjęło wysiłek wielodyscyplinarnych przyrodniczych badań podstawowych, które mają na celu możliwie pełne i właściwe rozpoznanie przyrodniczego znaczenia zarówno rezerwatu „Krzemionki Opatowskie”, jak i obiektu UNESCO. Badania te nie mogą mieć końca, tak jak nie ma końca proces przemian zachodzących w obrębie obiektu UNESCO, który jest zanurzony w specyficznym świecie przyrody ożywionej. Przyrody, która w znacznej mierze jest skutkiem pradziejowej aktywności społeczno-gospodarczo-religijnej. 

Teza, jaką organizatorzy tegorocznej konferencji chcą postawić, brzmi: nie da się rozdzielić świata wartości przyrody i kultury w przypadku rezerwatu przyrody „Krzemionki Opatowskie”. Nie da się wartościować obu tych światów, promując jeden przed drugim. Należy podejmować kolejne kroki mające na celu właściwe i pełne rozpoznanie splotu obu tych światów. Należy aktywnie, kolektywnie i wielodyscyplinarnie poszukiwać takich formuł prawnych, które zabezpieczą światy obu wartości bez szkody jednego na korzyść drugiego. 

Dziś wiemy, że świat przyrody rezerwatu jest znacznie bogatszy i bardziej złożony niż dotąd sądzono. Ta nowa wiedza wymusza nowe podejście legislacyjne, lecz także edukacyjne, badawcze i ekonomiczne.

---

Miejsce: Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, oddział Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki, Sudół 135 a

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefon: 664015563

Termin: 7 września 2024 r.

Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA patronuje po raz drugi konferencji krzemionkowskiej.

Szczegółowy program znajduje się na stronie konferencyjnej oraz stronie Muzeum Historyczno-Archeologicznego, a także w mediach społecznościowych.

Wybór numeru

Aktualny numer: 1/2024

Aktualny numer