Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

PRZYRODA WARTA POZNANIA – poznański festiwal fotografii przyrodniczej tuż tuż

Okręg Wielkopolski Związku Polskich Fotografów Przyrody zaprasza na Festiwal Fotografii Przyrodniczej „Przyroda Warta Poznania”, który odbędzie się 25 stycznia 2020 roku w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu przy ul. Wodnej 27.

Szaleńczy pęd codzienności nie zawsze pozwala zatrzymać się i spojrzeć na piękno otaczającej nas Przyrody. A przecież wywodzimy się z Natury, to dzięki niej żyjemy, to z nią obcujemy, czując jej bliskość. Przyroda jawi się niczym poemat, nieustannie poruszający duszę. Od zarania dziejów, tenże poemat ewoluuje, dając początek następującym po sobie przemianom, z których to nieustannie rodzą się nowe wersy. By pamięć o tym poemacie przetrwała, należy dzielić się nim z innymi. Co od lat czyni Okręg Wielkopolski Związku Polskich Fotografów Przyrody, organizując Festiwal Fotografii Przyrodniczej Przyroda Warta Poznania.

 

Fot. Przemysław Degórski

 

Zaproszeni prelegenci dzielą się swą pasją i fotograficznymi wspomnieniami, przybliżając majestat Natury. Festiwalowi goście z radością brodzą wśród łąk, lasów, pól, chłonąc cudowności wszelakie, uwieczniając to, co ulotne i dla innych nieosiągalne. Można rzec, iż przyroda dodaje im skrzydeł, stając się niejako sposobem na życie.

W programie tegorocznej edycji znajdziemy trzy ciekawe pozycje dla miłośników ptaków – film przyrodniczy „Życie lasu – Ptaki” Michała Ogrodowczyka oraz spotkanie z autorem, na którym zdradzi on tajniki realizacji tego obrazu. Michał Fabiszewski z kolei zaprosi nas do swojego ptasiego raju, czyli Mościsk, gdzie od lat fotografuje ptaki wodne. Ptasi wątek zakończy Zbigniew Miszon ze Stowarzyszenia Ochrony Sów, nie trudno więc zgadnąć, co będzie obiektem jego prezentacji. Miłośnicy krajobrazu również nie powinni się poczuć zawiedzeni. Przemysław Degórski z Gniezna przedstawi miejsca, które na tyle urzekły go swoim pięknem, że często odwiedza je ze swoim aparatem. Za to klasyczną czarno-białą wersję krajobrazu (w znacznej części fotografowaną na analogowych materiałach i samodzielnie naświetlaną w ciemni) zaprezentuje Jarosław Jeleński.

 

Fot. Kamila Kielar

 

Na zakończenie Festiwalu o swojej wyprawie do Kanady w poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów opowie nietuzinkowa osobowość, podróżniczka – Kamila Kielar.

 

Festiwalowi będzie towarzyszyć wystawa makrofotografii autorów z Okręgu Wielkopolskiego ZPFP.

 

Szczegółowe informacje na temat poszczególnych prelegentów i ich wystąpień znajdują się na fanpejdżu wydarzenia.

Program:
10:45 – rozpoczęcie Festiwalu, otwarcie zbiorowej wystawy makrofotografii autorów z Okręgu Wielkopolskiego ZPFP
11:00–12:00 Michał Ogrodowczyk – film „Życie lasu – ptaki” oraz spotkanie z autorem
12:00–12:15 przerwa
12:15–13:15 Michał Fabiszewski – „Ptasi raj – Mościska”
13:15–13:30 przerwa
13:30–14:30 Przemysław Degórski – „Miejsca, do których wracam”
14:30–14:45 przerwa
14:45–15:45 Zbigniew Miszon – „SOS na dachu świata”
15:45–16:00 przerwa
16:00–16:45 Jarosław Jeleński – „Krajobrazy czarno-białe”
16:45–17:00 przerwa
17:00–18:00 Kamila Kielar – „Niedźwiedzie – duchy”

Wstęp wolny.

Zapraszamy!
Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA od lat jest stałym partnerem tego wydarzenia.

Wybór numeru

Aktualny numer: 2/2023