Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

20 lat minęło jak jeden dzień…

Wkrótce ukaże się wyjątkowy, jubileuszowy numer SALAMANDRY, który będzie dostępny w sprzedaży egzemplarzowej (od 16 grudnia) oraz w prenumeracie. Można będzie go kupić w siedzibie naszego Towarzystwa, w Empikach oraz dobrych kioskach i salonikach prasowych.

 Część starszych Czytelników doskonale pamięta, jak to wszystko się zaczęło. Jak wraz z powstającą na mapie Polski nową organizacją społeczną narodziło się czasopismo, którego celem od samego początku istnienia było nie tylko szerzenie wiedzy, ale i uwrażliwianie na piękno rodzimej przyrody i jej ochronę. Choć trudno w to uwierzyć, od wydania pierwszego numeru SALAMANDRY w październiku 1993 roku (który, ściślej mówiąc, był numerem zerowym, prezentującym nowo powstałe Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” i miał tylko cztery strony) minęło właśnie 20 lat… Dalsze koleje losu naszego czasopisma, zmagania o zdobycie środków i materiałów na wydanie poszczególnych numerów, związane z tym smutki i radości, porażki i sukcesy (których było zdecydowanie więcej), przedstawiliśmy w specjalnie na tę okazję utworzonym dziale „20 lat minęło…”. Zmotywowani okrągłym jubileuszem Towarzystwa postanowiliśmy opublikować wspomnienia jego założycieli, pomysłodawców i koordynatorów poszczególnych projektów, czyli przedstawić w sposób niebanalny historię powstania PTOP „Salamandra” i jego działalności na przestrzeni ostatnich 20 lat.

Numer ten jest wyjątkowy również pod wieloma innymi względami. Przede wszystkim zwiększył on swoją objętość przeszło dwukrotnie, oprawa jest klejona, a nie szyta, jak dotychczas, a komiks, stanowiący już stały element każdego numeru, zamieszczony jest w formie rozkładówki, którą można wyciąć.

Tematem przewodnim tego numeru są niedźwiedzie, zarówno te nasze, brunatne, jak i polarne, których sytuacja rysuje się w ciemnych barwach. Nie zabraknie ich również we wspomnieniach z Kamczatki w dziale „Z dziennika podróżnika” oraz w komiksie. Tuż za nimi, na drugie miejsce wysuwają się bobry i historia pojawienia się ich w Wielkopolsce. Okładka zachęca do poznania niezwykłej i najmniejszej z naszych sów – sóweczki. Myślę, że nie trzeba zachęcać do lektury tego wyjątkowego numeru.

Zachęcamy do zaprenumerowania SALAMANDRY na 2014 rok (a najlepiej począwszy od jubileuszowego numeru, który w prenumeracie wypada taniej). Tym razem, oprócz płyty z archiwalnymi numerami, można otrzymać w prezencie debiutancką płytę Bartosza Stróżyńskiego, autora cyklu artykułów w dziale „Świat według nurka”. Taka prenumerata może być doskonałym prezentem pod choinkę!

Już dziś zapraszamy do lektury!

Adriana Bogdanowska

redaktor naczelna

Wybór numeru

Aktualny numer: 2/2023