Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 


Remonty dla nietoperzy

W kościele w Dębrznicy nietoperze przeszkadzały podczas nabożeństw

W kościele w Dębrznicy nietoperze przeszkadzały podczas nabożeństw
Fot. Radosław Dzięciołowski

Od kilku lat zbieramy informacje dotyczące miejsc wykorzystywanych latem przez nietoperze na dzienne schronienia. W samej Wielkopolsce uzbierało się już tego sporo. Tam, gdzie ssaki te nikomu nie przeszkadzają oraz gdzie nie są w najbliższej przyszłości planowane jakieś remonty, możemy ograniczyć naszą interwencję do przekazania właścicielom i użytkownikom obiektu najważniejszych informacji o nietoperzach. Niestety, czasami w kompromis pomiędzy ludźmi i nietoperzami trzeba więcej zainwestować.

Na małych strychach czasami wystarczy pod kolonią nietoperzy zamontować przesłonę z folii

Na małych strychach czasami wystarczy pod kolonią nietoperzy zamontować przesłonę z folii
Fot. Andrzej Kepel

Szczególnie często zgłaszane są nam uciążliwości związane z obecnością kolonii rozrodczych na strychach. Tak było m.in. w Przedszkolu w Śniatach (gm. Wielichowo, woj. wielkopolskie). Na poddaszu tego budynku znalazły schronienie mroczki późne (Eptesicus serotinus). W związku z tym, że zwierzęta te brudziły, utrudniając użytkowanie strychu, wspólnie z władzami Przedszkola postanowiliśmy, że należy odizolować część „nietoperzową” od wykorzystywanej przez ludzi. Wybudowana została specjalna drewniana platforma oddzielająca przestrzeń zajmowaną przez nietoperze. Została ona przykryta folią, aby łatwiej można było sprzątać guano. Wiosną nietoperze wróciły do swego schronienia - stwierdziliśmy tam tego lata ponad 100 osobników (podobnie jak w roku ubiegłym). Wart odnotowania jest fakt, że jeden z obserwowanych na strychu mroczków późnych był 100% albinosem! Takie nietoperze zdarzają się niezwykle rzadko. Na strychu znaleziono także grupkę nocków dużych (Myotis myotis) - nietoperzy nieobecnych przed założeniem platformy (ich przeoczenie było mało prawdopodobne, gdyż przedstawiciele tego gatunku niechętnie chowają się w szczelinach).

Albinotyczny mroczek późny na strychu przedszkola w Śniatach

Albinotyczny mroczek późny na strychu przedszkola w Śniatach
Fot. Krystyna Laskowska

Podobną inwestycję wykonano w kościele w Dębrznicy (gmina Torzym, woj. lubuskie). Nietoperze tam przebywające (od kilku lat) zaczęły pojawiać się w nawie kościoła, brudząc i przeszkadzając księdzu i wiernym podczas nabożeństw. Prace polegały na uszczelnieniu nawy kościoła tak, aby zwierzęta nie były w stanie przechodzić tam ze strychu.

Realizowane były również inne drobne działania związane np. z podwieszeniem przesłony z folii pod kolonią, czy posprzątanie zalegającego na strychu guana i rozłożenie folii na podłodze. Następne obiekty czekają na nasze działania - w niektórych rozpoczniemy je już tej jesieni.

Krystyna Laskowska
Radosław Dzięciołowski

Sponsorzy działań: Globalny Fundusz Ochrony Środowiska GEF/SGP, lubuski Wojewódzki Konserwator Przyrody, Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Matki Bożej Bolesnej w Gądkowie Wielkim, Urząd Miasta i Gminy Wielichowo, Urząd Miasta i Gminy Torzym, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.



Wybór numeru


Uwaga. To jest artykuł archiwalny. Przedstawione w nim informacje odpowiadają sytuacji, stanowi wiedzy i przepisom obowiązującym w chwili oddawania go do druku. Obecnie mogą one być nieaktualne.