Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Magazyn ma 25 lat!

Rok 2019 jest dla nas rokiem wyjątkowym pod kilkoma względami. Po pierwsze, obchodzimy jubileusz 25-lecia istnienia – pierwszy zarejestrowany w sądzie numer czasopisma ukazał się bowiem w 1994 roku.

Początkowo wygląd Magazynu znacząco odbiegał od tego, czym możemy się pochwalić obecnie. Miał formę czarno-białego zeszytu z kolorową okładką i trafiał jedynie do sympatyków oraz członków nowo powstałej organizacji społecznej – Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”. W aktualnym kształcie, już jako w pełni kolorowe czasopismo w formacie A4, ukazuje się dokładnie od 10 lat. Jest to więc drugi powód do świętowania. O kolejnych etapach zmian wizerunku czasopisma, a także składu redakcyjnego, można przeczytać w naszych wspomnieniach (zarówno na stronie salamandra.org.pl, jak i w numerze jubileuszowym 2/2013), które powstały z okazji 20-lecia Towarzystwa. Magazyn tworzą ludzie kochający przyrodę i równocześnie zaangażowani w jej ochronę. Sygnały od czytelników utwierdzają nas w przekonaniu, że tego rodzaju periodyk jest bardzo potrzebny, a zamieszczane na jego łamach treści (zarówno dla młodszych, jak i starszych odbiorców) cieszą się ciągłym zainteresowaniem. W tym roku mija również 15 lat, od kiedy przejęłam stery redakcyjne i z niekłamaną satysfakcją, choć czasami także wątpliwościami, prowadzę ten statek po burzliwym oceanie finansowej niepewności… Mamy więc co świętować i cieszymy się, że możemy to robić wraz z czytelnikami naszego czasopisma.

Od tego numeru postanowiliśmy zmienić numerację i połączyć dwa kolejne numery, aby pierwszy numer z danego roku ukazywał się na jego początku, a drugi w połowie. Wcześniejszy cykl wydawniczy nie był do końca czytelny i mogło to prowadzić do nieporozumień. W 2019 roku wyjdzie więc tylko obecny, łączony numer (1-2/2019) – jest on również obszerniejszy. Numeracja kolejnych zeszytów się jednak nie zmieni i każdy, kto zamówił prenumeratę, otrzyma tyle numerów, ile zamówił.

Obecne wydanie, jak wskazuje okładka, poświęcone jest w dużej mierze sowom – niezwykłym ptakom, na temat których powstało sporo, często bardzo krzywdzących (również dosłownie), przesądów. Staramy się odczarować te piękne zwierzęta i pokazać we właściwym świetle. Mamy nadzieję, że miłośnicy sowich opowieści oraz pięknych zdjęć nie będą zawiedzeni.

Nie zabrakło też tematów ogólnoprzyrodniczych, np. dotykających dzikości jako takiej i sposobów, a raczej celowości jej ochrony. Dotyczy to również fotografii przyrodniczej, która w przypadku zdjęć dużych drapieżników, mogących wejść w konflikt z człowiekiem, budzi coraz więcej kontrowersji. Należy więc zwrócić uwagę na jej etyczną stronę oraz wartość i rzeczywistą cenę takich obrazów.

Od tego numeru rozpoczynamy też nowy cykl – BOTANIKA OD KUCHNI – z przepisami kulinarnymi, które będzie można wykorzystać, przygotowując oryginalne i smaczne potrawy przy okazji poznawania różnych rodzimych gatunków roślin oraz siedlisk, w których występują. Zachęcamy do eksperymentów i dzielenia się z naszą redakcją swoimi, najlepiej sprawdzonymi przepisami i pomysłami na dzikie dania.

Zapraszamy do lektury i czekamy na opinie, komentarze, a także propozycje zmian.

Adriana Bogdanowska

Wybór numeru

Aktualny numer: 2/2023