Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Wakacje z chomikami i nie tylko

Wakacyjny numer Magazynu Przyrodniczego SALAMANDRA z chomikiem europejskim na okładce jest już dostępny w sprzedaży. Można go zamawiać w siedzibie PTOP „Salamandra”, a od piątku, 20 lipca, będzie go można znaleźć w Empikach w dziale Hobby. Obecnie trwa wielka wysyłka do prenumeratorów oraz członków Towarzystwa, również poza granice naszego kraju. 

Niemal każdy dzień przynosi wieści ukazujące, jak mało znacząca w systemie wartości człowieka stała się przyroda. Kolejne cenne przyrodniczo miejsca są niszczone w imię „nadrzędnego interesu” jakiejś firmy i bez mrugnięcia okiem zalewa się w trakcie lęgów gniazda setek chronionych ptaków, aby umożliwić spływ jednej barki. W lasach i na polach prowadzone są wielkopowierzchniowe opryski toksycznymi insektycydami w okresie rozrodczym ssaków i ptaków, które żywią się owadami i karmią nimi młode. W tym samym czasie w lasach gospodarczych masowo pozyskuje się drewno – zabijając chronione ptaki, wiewiórki, nietoperze… jakby nie można było realizować tych prac poza najbardziej wrażliwym okresem. Wciąż dowiadujemy się o wyrachowanym mordowaniu przez nieznanych sprawców prawnie chronionych zwierząt, gdyż niektórym grupom społecznym – podjudzanym przez media i cynicznych polityków – wydaje się, że im zagrażają. Z dymem puszczane są wciąż nowe składowiska odpadów, co zanieczyszcza atmosferę i truje mieszkańców pobliskichmiejscowości… Smutne to wszystko i zatrważające.

Nic więc dziwnego, że również na łamach tego numeru podejmujemy kilka trudnych tematów, które w ostatnim czasie poruszają pasjonatów przyrody. Jednym z nich jest „ptasiarstwo” – hobby, ale też zjawisko, które może szkodzić, nie tylko ptakom „egzotycznym”, goszczącym u nas tylko sporadycznie, ale i przedstawicielom rodzimych gatunków. Zwracamy uwagę, że można i warto rozwiązywać konflikty na styku człowiek–zwierzę/przyroda w sposób etyczny, zgodny z prawem i według aktualnej wiedzy najbardziej skuteczny. Zachęcamy do zaakceptowania w naszym otoczeniu obecności dzikich zwierząt, w tym nieodłącznego elementu krajobrazu miast i miasteczek – gołębi. Pokazujemy też, jak dzięki pasji i determinacji można stworzyć właściwie od zera, jakby na przekór niszczącym zapędom innych, niezwykłe enklawy przyrodnicze – prawdziwe „wyspy życia”. W przeznaczonym dla miłośników fotografii dziale „W głębi ostrości” prezentujemy tym razem zdjęcia dość nietypowe, bo ich głównym bohaterem jest człowiek, lecz przedstawiony w przepięknej, naturalnej scenerii.

Przewodnim tematem tego numeru jest jednak chomik europejski – chyba najbardziej kolorowy ssak zamieszkujący nasze ziemie. Kolejne jego populacje znikają lub są coraz bardziej zagrożone, głównie wskutek zmian w metodach uprawy roli. PTOP „Salamandra” prowadzi pilotażowy program czynnej ochrony chomika na terenie Jaworzna – gminy, której zależy na zachowaniu swoich przyrodniczych skarbów.

Zapraszam do lektury i dzielenia się uwagami – za pośrednictwem poczty elektronicznej lub na profilu Magazynu na Facebooku.

Adriana Bogdanowska

Wybór numeru

Aktualny numer: 2/2023