Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

O wilku mowa! w zimowej SALAMANDRZE

Zimowy numer Magazynu Przyrodniczego SALAMANDRA jest już dostępny w sprzedaży. Można go znaleźć w Empikach na terenie całego kraju (w dziale Hobby) oraz w siedzibie PTOP „Salamandra”. Ruszyła też wielka wysyłka do prenumeratorów oraz członków Towarzystwa.

 Zima to w Polsce zwykle trudny czas dla całej przyrody – niezależnie od aktualnej sytuacji społeczno-politycznej. Część organizmów ją przesypia, niektóre spędzają tę porę roku w cieplejszych krainach, a jeszcze inne radzą sobie na różne, aktywne sposoby. Tak robi choćby wilk – gatunek, który prezentujemy na okładce. Od dłuższego czasu obserwujemy medialną nagonkę na te piękne zwierzęta. Przedstawiane są jako krwiożercze bestie, czyhające na bezbronne dzieci. Strach przed nieznanym jest podsycany przez część myśliwych – konkurentów do steku z jelenia – postulujących przywrócenie polowań na te jakże potrzebne w środowisku drapieżniki. Czy rzeczywiście należy bać się „wilka złego”? Czy prawdziwe są prasowe doniesienia i mity, w których wilk odgrywa rolę czarnego charakteru? Na łamach tego numeru staramy się odpowiedzieć na te i wiele innych pytań na temat tych niezwykle rodzinnych przodków psów – najstarszych zwierzęcych towarzyszy człowieka. Również nasi najmłodsi czytelnicy mają okazję poznać wilki z innej strony niż w popularnych baśniach.

Nie tylko duże, pokryte grubym futrem lub pierzem zwierzęta radzą sobie w mroźnych miesiącach. Z jednego z artykułów można się dowiedzieć, co zimą robią mrówki. I to nie tylko te, których przysypane śniegiem kopce widujemy w lasach.

Fotografia to bardzo ważne narzędzie w propagowaniu piękna i potrzeby ochrony przyrody. Jej miłośników zachęcamy do doskonalenia umiejętności. Tym razem poruszamy zagadnienia kreowania odpowiedniej scenerii zdjęć, a także rejestrowania obrazów malowanych przez samą naturę, również w najdalszych i najzimniejszych zakątkach świata. Chcemy też zachęcić do przemyśleńz zakresu etyki w fotografowaniu przyrody. Czy warto za wszelką cenę szukać dobrego ujęcia, nie zważając na szkody, które w ten sposób można wyrządzić? Gdzie leży ta cienka granica?

Inaugurujemy nowy dział Magazynu, w którym będziemy sygnalizowali najnowsze osiągnięcia i odkrycia naukowe związane z przyrodą. Zachęcamy czytelników do współpracy w jego redagowaniu i przesyłania propozycji tematów do prezentacji.

Przez nieco ponad pół roku, które minęło od wydania poprzedniego numeru, nagromadziło się sporo nowych działań naszego Towarzystwa, które jak zwykle staramy się w skrócie zaprezentować. Wiele z nich było możliwych jedynie dzięki darowiznom od osób i firm oraz wpłatom z 1% podatku. Na szczęście w zeszłym roku było ich całkiem sporo, znacząco więcej niż w latach ubiegłych. Częściowo zrównoważyło to ograniczenia w finansowaniu ochrony przyrody z funduszy celowych. Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy.

Zachęcamy do zaglądania na stronę internetową salamandra.org.pl/magazyn, gdzie oprócz wybranych artykułów z najnowszego i archiwalnych numerów zamieszczamy aktualności dotyczące wydarzeń z udziałem Magazynu. Zapraszamy również do odwiedzania (i polubienia) naszego profilu na Facebooku, na którym można komentować na bieżąco udostępniane informacje.

Nieustająco namawiamy do prenumerowania SALAMANDRY. To gwarancja stałej ceny, a także możliwość skorzystania z promocji kierowanych do stałych czytelników.

Zapraszam do lektury!

Adriana Bogdanowska

Wybór numeru

Aktualny numer: 2/2023