Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

SALAMANDRA na lato

Najnowszy numer 1/2016 już w sprzedaży! Na okładce uśmiecha się do nas para jaszczurek zwinek, które zdradzają nam temat przewodni numeru. Nasze rodzime jaszczurki nie są może aż tak atrakcyjne wizualnie jak gekony, agamy, kameleony czy warany, ale na pewno nie można odmówić im urody i niezwykłych zdolności. Przekonać się o tym mogą również nasi najmłodsi Czytelnicy, dla których przygotowaliśmy tradycyjny komiks i krótką, ilustrowaną opowieść.

Tak się złożyło, że ostatnie numery Magazynu były zdominowane przez ptaki. Nie ma się czemu dziwić, bo skrzydlaci bohaterowie naszych opowieści to niewyczerpane źródło inspiracji. Są też obecne i w tym numerze, z którego dowiemy się na przykład, w jaki sposób oszukują, aby przeżyć. Być może zaskoczą nas też różne oblicza ptasich arystokratów, żurawi – symbolu wolności, wędrówki, czujności…, ale i wierności, która przekłada się na ciekawe relacje partnerskie i rodzicielskie. Dowiemy się też, dlaczego wąsatki żyją w ciągłym pośpiechu oraz jak chronić błotniaki łąkowe na polach.

Nie zabraknie w nim również innych ciekawostek ze świata przyrody. Jest mowa o nadrzecznych łęgach i o modliszkach zwyczajnych, a nawet o krokodylach nilowych. Przypominamy o konkursach dla najmłodszych i dorosłych. Tym razem zapraszamy też na stek z… żubra. No właśnie! Uważamy za konieczne zwracać uwagę także na to, co złego dzieje się wokół ochrony przyrody w Polsce. Poprzednim razem pisaliśmy o zagrożeniach dla Puszczy Białowieskiej, a teraz – o komercyjnych polowaniach na symbol polskiej ochrony przyrody, odbywających się pod pretekstem dbałości o stan populacji, wbrew przepisom polskim i unijnym. Bo nasze prawo i jego przestrzeganie, jak się o tym już wielokrotnie mogliśmy przekonać, nie są doskonałe.

Nie sposób w jednym numerze opublikować wszystkich napływających do Redakcji artykułów i zaprezentować najważniejszych współczesnych tematów. A wiele zmienia się w ostatnim czasie w dziedzinie ochrony przyrody, niestety głównie na niekorzyść. W półroczniku nie jesteśmy w stanie nadążyć za aktualnymi wydarzeniami, takimi jak ostatnie propozycje zmian w ustawach: o ochronie przyrody, Prawo Wodne i Prawo Łowieckie. Są one na bieżąco omawiane na stronie internetowej PTOP „Salamandra” i dyskutowane na naszym profilu na Facebooku.

Aby jak najlepiej zaprezentować zamieszczane treści, postanowiliśmy pozostać przy zwiększonej ostatnio liczbie stron. Mamy nadzieję, że w dalszym ciągu będziemy mogli wydawać nasze czasopismo w takiej formie i w obecnym nakładzie. Każde, najmniejsze nawet wsparcie w formie darowizny, opłaty za zamieszczenie reklamy czy długoterminowej prenumeraty pozwoli nam na pewniejsze planowanie przyszłych wydatków związanych z wydawaniem kolejnych numerów.

W numerze 1/2016 m.in.:

*  Zachowania obronne ptaków Romualda Mikuska

*  Żurawie, żurawie… Witolda Muchowskiego

*  Strażnicy rzek Grzegorza Okołowa

*  Wąsatka - życie w ciągłym pośpiechu Janusza Stępniewskiego

*  Jaszczurki „made in Poland” Michała Stopczyńskiego

*  „Rodzina, ach rodzina” Romualda Mikuska

*  Modliszka – filigranowa piękność Agnieszki Graclik

*  O krokodylu znad Nilu Bartosza Stróżyńskiego

*  Z rikszy, łodzi i lądu… Agaty Ożarowskiej-Nowickiej

*  Zapolować na żubra Andrzeja Kepela

*  Polne błotniaki łąkowe Macieja Cmocha

*  Dolina Łachy Krzysztofa Koniecznego

 oraz mnóstwo fantastycznych zdjęć i oczywiście KOMIKS!

Magazyn można nabyć w siedzibie naszego Towarzystwa oraz w Empikach na terenie całego kraju, a także w prenumeracie.

Zapraszam do lektury!

Adriana Bogdanowska

Wybór numeru

Aktualny numer: 2/2023