Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Dziki Poradnik Przetrwania - mega porcja wiedzy o zwierzętach

W naszym bezpiecznym, uporządkowanym życiu rzadko myślimy o nieszczęśnikach z drugiego końca łańcucha pokarmowego. A w przyrodzie nie ma zmiłuj – jeśli jesteś mały, musisz kombinować, inaczej cię zjedzą. Mnogość strategii, trików i chytrych forteli jest powalająca, a kreatywność zwierząt w wymyślaniu sposobów na przetrwanie – wprawia w osłupienie. 

Przygotuj swoją szczękę na powolne opadanie, bo to NIE jest zwykły zbiór ciekawostek o zwierzętach. To opowieść o przebiegłych geniuszach, bezczelnych oszustach, a także o tych, którzy bronią się… klejem, kupą i włosami. Niektóre strategie – przywdzianie solidnej zbroi, zaopatrzenie się w groźną broń czy zatrudnienie agencji ochroniarskiej – od razu brzmią sensownie. Okazuje się jednak, że używanie własnej głowy zamiast drzwi do domu, udawanie czyjejś stopy, pupy czy języka albo namalowanie sobie oczu na plecach tak samo dobrze chroni przed drapieżnikami. Na każdego wroga jest sposób, a pomysłowość natury nie ma granic – w myśl zasady, że jeśli coś jest głupie, ale działa, to wcale nie jest głupie.

Autorka Agnieszka Graclik, znana jako pani z pszyry, to zoolożka, edukatorka, popularyzatorka nauki. Pasjami kolekcjonuje ciekawostki biologiczne, żyjąc w nieustannym zdumieniu nad niezwykłością świata przyrody. O stworzeniach wszelkiej maści opowiada z niekłamanym zachwytem i entuzjazmem, który szybko udziela się czytelnikowi. Z zamiłowania edukuje przyrodniczo zarówno dzieci, jak i dorosłych. Z lekkością i humorem oswaja tematy budzące wstręt i niepokój – pomaga pokochać mrówkę, zrozumieć świerszcza, a nawet zaakceptować pająka. Od lat współpracuje także z Redakcją Magazynu Przyrodniczego SALAMANDRA, do którego pisze ciekawe artykuły. 

Książka jest bogato ilustrowana, specjalnie do niej zostały też stworzone zabawne rysunki, których autorką jest Joanna Czarnecka. Wszystko to razem sprawia, że Dziki Poradnik Przetrwania jest bardzo przyjazny w odbiorze. I choć przeznaczony głównie dla starszych dzieci, niejednego dorosłego zaskoczy i zafascynuje. Ogrom wiedzy i spora dawka humoru w niemałej pigułce - to przepis na sukces. Obok tej książki po prostu nie można przejść obojętnie. Z przyjemnością objęliśmy ją swoim patronatem i polecamy gorąco!

Dane szczegółowe: Wydawnictwo Wilga, oprawa twarda, 304 strony.

Premiera 8 sierpnia 2022 r.

Wybór numeru

Aktualny numer: 2/2023