Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

SALAMANDRA z pójdźką pod choinkę

30 lat minęło…

…chciałoby się powiedzieć: jak jeden dzień, cytując słowa piosenki z „Czterdziestolatka”, ale to nie byłaby prawda. 30 lat to kawał czasu w naszej osobistej historii, mamy więc co wspominać. Nasz Magazyn ewoluował na przestrzeni tych lat, aż zmienił się nie do poznania, szczególnie biorąc pod uwagę jego pierwszy, a w zasadzie zerowy numer, który był zwykłą kserokopią na kartce A4 złożonej na pół. Na kształt czasopisma miały wpływ zarówno możliwości techniczne i finansowe Towarzystwa, jak i osoby, które je tworzyły. Niemal w każdym numerze pojawiały się ulepszenia, wprowadzano w życie nowe pomysły, powstawały nowe działy i prezentowali się nowi autorzy. To przede wszystkim oni tworzą SALAMANDRĘ, oddając czytelnikom swoje serce, wiedzę i zdolności. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za to wsparcie.

O naszych pierwszych krokach można poczytać w numerze jubileuszowym (2/2013), wydanym z okazji 20-lecia PTOP „Salamandra”, którego spora część została poświęcona wspomnieniom związanym z początkami działalności Towarzystwa. Niestety nie jest on już dostępny w wersji drukowanej, ale wszystkie zawarte w nim artykuły, łącznie z częścią wspominkową, można znaleźć na naszej stronie internetowej, do której odwiedzania zachęcamy.

Okrągły jubileusz to czas podsumowań, a także próba spojrzenia w przyszłość. Pomysłów mamy mnóstwo. Cały czas marzymy o zwiększeniu częstotliwości wydawania kolejnych numerów, jednak wiązałoby się to ze znaczącym wzrostem kosztów, a obecnie po prostu nas na to nie stać. Odcięci od finansowania ze środków publicznych, przez kilka ostatnich lat mogliśmy liczyć jedynie na bezinteresowność autorów, a także hojność osób i firm, które mając na względzie edukacyjne znaczenie naszej działalności wydawniczej, mogły i chciały ją wspierać – bardzo dziękujemy! Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie w obecnych czasach ma szerzenie wiedzy ekologicznej i propagowanie postaw przyjaznych przyrodzie. Jest to bowiem inwestycja w lepszą, bezpieczniejszą przyszłość naszą oraz następnych pokoleń.

W obecnym, ostatnim tegorocznym numerze (mamy nadzieję, że nie ostatnim w ogóle), zwracamy szczególną uwagę na to, jak ważne w naszej przestrzeni są drzewa – nie tylko dla nas samych, lecz przede wszystkim dla wielu powiązanych z nimi (często w sposób mało oczywisty) organizmów. Ich rozbudowane systemy korzeniowe, oprócz mocowania w gruncie i dostarczania drzewom wody oraz składników odżywczych, tworzą podziemną sieć komunikacyjną, stabilizującą całe ekosystemy, w których skład również my wchodzimy. Magazyn Przyrodniczy SALAMANDRA jest jednym z takich drzew w świecie wydawnictw przyrodniczych, w którym gromadzone są wiedza, doświadczenie, emocje, przeżycia, uczucia, pasje i mnóstwo dobrej energii. Choć różnorodne wichury mocno targały ostatnio jego koroną, to głęboko zapuszczone korzenie nie pozwoliły mu się jeszcze przewrócić. I oby do tego nigdy nie doszło…

Życzę przyjemnej lektury!

Adriana Bogdanowska - Redaktor naczelna

Wybór numeru

Aktualny numer: 2/2023