Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”
 

Nowa SALAMANDRA na wiosnę

Już od najbliższego piątku najnowszy numer SALAMANDRY dostępny będzie w sprzedaży, zarówno w Empikach na terenie całego kraju, jak i siedzibie PTOP "Salamandra" (także wysyłkowo). Z różnych powodów musieliśmy zrezygnować z wydania drugiego zeszłorocznego numeru. Nasi prenumeratorzy nie muszą się jednak obawiać, ponieważ otrzymają tyle numerów, ile zamówili (prenumerata się wydłuży).

W tym sezonie zimie znów nie udało się zaskoczyć drogowców. Przynajmniej nie w zachodniej części kraju, bo tutaj śniegu spadło jak na lekarstwo. Nie będzie więc typowych wiosennych rozlewisk w dolinach rzecznych, starorzecza zamiast wypełnić się wodą, będą zarastać roślinnością. Wody wszędzie tyle, co kot napłakał. Trudno oczekiwać, że coś się jeszcze zmieni na lepsze (numer zamykamy 21 lutego). Panująca od kilku lat susza będzie się tylko pogłębiać. W miesiącach zimowych odnotowywane są najwyższe temperatury w historii. Przyroda wariuje – już na początku stycznia kwitła leszczyna, widywano też aktywne płazy, o pierwszych kwitnących wawrzynkach wilczełyko i śnieżycach wiosennych donoszono w połowie lutego. Żurawie praktycznie nie odlatują na zimowiska i dużo wcześniej niż zwykle zajmują swoje rewiry lęgowe. To tylko niektóre z tych najbardziej widocznych sygnałów, że coś się zmienia. I do tych zmian będziemy musieli się przyzwyczaić, bo wkrótce nie będą już żadnym odstępstwem od normy. Na skutek globalnego ocieplenia klimatu coraz więcej gatunków południowych zasiedla nasz kraj, te zimnolubne z kolei tracą bezpowrotnie swoje siedliska, więc zmienia się również skład gatunkowy fauny i flory, a zróżnicowanie biologiczne wyraźnie ubożeje. Choć zmiany klimatyczne są zjawiskiem cyklicznym, nasza działalność znacznie przyspieszyła te procesy. Aby dać przyrodzie nieco więcej czasu na przystosowanie się, człowiek może i powinien tak zmienić swoje zachowanie, żeby choć trochę spowolnić obserwowane trendy, bo zatrzymać ich już chyba nie sposób.

Tradycyjnie więc również w tym numerze Magazynu staramy się pokazywać bogactwo przyrody (nie tylko rodzimej), wskazując problemy, z którymi musi ona się mierzyć. Próbujemy też odpowiedzieć na nurtujące nas wszystkich pytania o przyszłość następnych pokoleń, które będą oglądać już zupełnie inny świat. Ale cofamy się także w zamierzchłą przeszłość, gdy człowieka jeszcze na Ziemi nie było. Posłuży temu cykl artykułów w nowym dziale poświęconym paleoornitologii.

Postanowiliśmy nieco zmienić styl okładki i układ wnętrza Magazynu, aby artykuły były czytelniejsze. Mimo galopującej inflacji i rosnących kosztów wydawania czasopisma, ceny poszczególnych zeszytów oraz prenumeraty pozostają bez zmian.

Życzę przyjemnej lektury!

Adriana Bogdanowska
Redaktor naczelna

Wybór numeru

Aktualny numer: 2/2023